Ar Valentinas vis dar šventasis?

Šv. ValentinasŠiuolaikiniam žmogui tiesiog neįmanoma užmiršti apie besiartinančią šv. Valentino dieną – apie tai informuoja internetas, parduotuvių vitrinos, reklaminiai lankstinukai pašto dėžutėje ir netgi lėktuvų bilietų paieškos sistemos, kurios siūlo pirkti romantines keliones ar nuomotis romantiškuose vietose esančių romantiškų viešbučių romantiškus kambarius…
Tad kokia kryptimi reikėtų keliauti, kad galėtume priartėti prie istorinio šv. Valentino asmens? Kaip žinia, sena patarlė sako, kad visi keliai veda į Romą. Negausūs istoriniai šaltiniai byloja, kad šv. Valentinas buvo kunigu Romoje ir žuvo kankinio mirtimi krikščionių persekiojimo metu. Tai įvyko 269 metų vasario 14 dieną. Kunigas Valentinas buvo palaidotas žūties vietoje, Romoje, prie „Via Flaminia“. Legenda sako, kad imperatoriaus Klaudijaus valdymo metu Roma buvo įsivėlusi į kelis sudėtingus karinius konfliktus, o jauni vyrai vengė stoti į kariuomenę ir kariauti. Imperatorius priėjo išvados, kad jie nenori palikti savo žmonų bei sužadėtinių ir uždraudė visas planuotas vestuves ir sužadėtuves. Sakoma, kad kunigas Valentinas padėdavo poroms susituokti slapčia, tačiau buvo pagautas ir žiauriai nukankintas. Dėl šios istorijos pradėjo būti laikomas įsimylėjusių globėjų.
Turima taip pat istorinių duomenų apie kitą Valentiną, kuris buvo Terni miesto (Umbrijos regionas, Italija) vyskupu. Jis buvo suimtas, pristatytas į Romą ir po ilgų kankinimų, reikalaujant išsižadėti krikščionių tikėjimo ir nustoti skelbti Evangeliją pagonims, mirė. Manoma, kad jį nukankino apie 273 metus. Jis yra palaidotas Terni miesto katedroje. Dalis istorikų mano, kad vienu ir kitu atveju kalbama apie tą patį asmenį.
Šv. Valentino kultas ypatingai paplito Viduramžiais, kai buvo susidomėta šventųjų gyvenimo aprašymais ir šv. Valentinas tapo žinomas kaip įsimylėjusiųjų globėjas. Vasario 14, kaip šv. Valentino – įsimylėjusiųjų globėjo diena, ypatingai išpopuliarėja Anglijoje ir Prancūzijoje, o apie XVI a. atsiranda tradicija dovanoti moterims gėlių. Prancūzijoje bei Anglijoje paplinta taip pat tradicija tą dieną parašyti savo mylimajai meilės laiškelį. Ilgainiui ši tradicija išpopuliarėja taip pat Š. Amerikoje.
Šiuolaikines šv. Valentino dienos šventimo tradicijas dažnai įtakoja ir modifikuoja išmanūs verslininkai, kurie šioje šventėje atranda didžiulį verslo potencialą ir galimybes. Tokiu būdu šv. Valentino diena tampa tiesiog meilės ar įvairių romantinių pramogų diena, skatinančia pirkti įvairias prekes, paslaugas ir vis labiau panašėja i savotišką kalėdinę dovanų pirkimo karštligę.
Nežinia ką apie šiuolaikinius šv. Valentino dienos šventimo būdus būtų pasakę legendoje apie šv. Valentiną minimi jauni Romos Imperijos kariai, kurie dėl santuokos su savo sužadėtinėmis rizikavo savo ir kunigo Valentino gyvybe, tačiau atrodo, kad kartais priimti konkrečius įsipareigojimus mylimojo žmogaus atžvilgiu šiandien būna gerokai sunkiau, negu kasmet nupirkti romantinių dovanėlių ir gražiai pasakoti apie meilę.
Tad ar praradome tikrąją šv. Valentino šventės prasmę? Italijos Terni mieste vasario 14 dieną vykstanti šventė teikia vilčių, kad ne, nes tądien į miestą suvažiuoja jaunos poros, kurios prie katedroje esančio šv. Valentino kapo vienas kitam prisiekia, kad susituoks iki metų pabaigos.
 

Malda už meilę, prašant Šv. Valentino užtarimo

Šventoji Dvasia, ateik į mano širdį. Gyvasis Dieve, Savo šventa galia patrauk mano širdį į save. Pagelbėk man, suteik išminties, gailestingumo ir šventos baimės dovaną. Tegul Tavo meilė man bus šiluma ir šviesa, kad kievienas sunkumas man taptų lengvas. Šventasis mano Tėve ir mylimas mano Viešpatie, palaikyk mane kasdienei Tavo tarnystėj. Meilės Kristau! Suteik man Savo meilės. Amen.

Kun. Valdemaras Lisovskis